Každá krize je jiná (spouštěčem), ale všechny jsou stejné (náporem na emoce klientů i poradců/bankéřů). Proto je dobré být na krizi připraven(a) předem a velmi důležité je na krizi připravovat i klienty. Připravit se na krizi předem Vám pomůže souhrn pravidel z taháku KFP, který si můžete stáhnout zde. V taháku najdete vše podstatné, proto zde tentokrát nebudeme shrnovat všechna pravidla pro krizi, která na webináři zazněla.
Jenom připomeňme, co se našim hostům (Mgr. Vratislav Jůza, EFA, EFP, Jan Sušánka, EFA, EFP a Zbyněk Prim, DiS, EFA, EFP) osvědčilo v krizi: a) mít pravidla pro krizi předem b) s pravidly pro krizi předem seznámit klienty c) být proaktivní a v krizi komunikovat se zvýšenou intenzitou.
Při panice a následných výprodejích na trzích jsou často jako první na řadě nestandardní trhy (Emerging Marekts, Frontier Markets) a jejich nestandardní měny (CZK, PLN, HUF, YTL, BRL atd.) I proto je dobré nemít vše v domácí měně a měnově nezajišťovat akciovou složku portfolia.
Studujte! Využijte čas, který máme nečekaně navíc k dispozici a vzdělávejte se. Náš tip na výbornou knihu od Spencera Johnsona (Pragma) „Kam se poděl můj Sýr?“. Návod, jak se vyrovnat se změnami, kterých nám dnešní doba přináší víc než dost.
Zveme Vás na náš další webinář 12.11. 2020 opět ve čtvrtek od 9.00 do 10.30 hod. Tématem bude strategická alokace, která vyhrála ve Vašem hlasování. Na aktualizovaných datech kalkulaček KFP Vám ukážeme, jak se letošní krize promítla do dlouhodobých výnosů a jak přežily krizi portfolia, alokované podle pravidel KFP/Fichtner.