Po přečtení titulku si možná myslíte, že jsme se v KFP zbláznili. Čtete prosím dál. Vysvětlíme to. Mariáš a derivátové obchody jsou hra s nulovým (resp. záporným součtem), tzn. amatéři dlouhodobě vždycky prohrávají. Proto derivátové obchody v KFP laikům nedoporučujeme.
Jdete kolem hospody a vidíte nápis „Zbohatněte na mariáši!“ Nevěnujete tomu pozornost, ale něco ve vás hlodá a říkáte si, že na tom něco může být. Asi za týden před hospodou vidíte hostinského, jak rozdává příručku s názvem „Mariášem k milionům v 10 krocích“. Sám vám k tomu řekne, že hospodu asi zavře, protože na mariáši zbohatl, je finančně za vodou, ale je tak hodný, že se o své bohatství rád podělí a pomůže vám také k milionům. Vezmete si letáček, přečtete, najdete pravidla na internetu, poslechnete si vyprávění otce, jak hráli mariáš na vojně a jdete to zkusit. Vybavíte se první tisícikorunou a hurá na to. Sednete ke stolu s dalšími a hrajete. Peníze se točí, putují od jednoho k druhému, někdy se daří, jindy ne. Večer pokročil a vy zjišťujete, že z vašeho původního vkladu je žalostná hromádečka drobných. Zaplatíte útratu za 4 piva a jdete domů.
Právě jste si na vlastní kůži vyzkoušeli, co to je „hra s nulovým součtem“. Tímto termínem se v teorii her označují problémy, kde zisk jednoho je vyvážen ztrátou druhého. Co jeden získá, druhý musí ztratit. V mariáši výhra 20 Kč znamená, že dostanete od dvou protihráčů po 10 Kč.
Pokud každý hráč začínal s vkladem 1000 Kč a hraje se klasický trojkový mariáš, je součet vkladů na stole neustále 3000 Kč. Nikdy více, nikdy méně. Peníze se jen přesouvají.
Přesouvají se od těch, kdo jsou šikovnější (nebo mají štěstí) k těm, kdo jsou šikovní méně. Možná po první hře vyděláváte, ale jedna hra může být o štěstí ne o šikovnosti. Když her bude 10, 100 nebo 1000, bude se uplatňovat zákon velkých čísel a náhoda se postupně bude ztrácet a o výsledku rozhodne pouze šikovnost nebo nešikovnost.
Dají se mariášem vydělávat peníze, ale musíte být lepší než protihráči. Asi těžko obstojí nezkušený začátečník proti mistru republiky.
Proč se bavíme na stránkách KFP o mariáši? Protože podobné je to na trhu
s finančními deriváty. I zde se jedná o hru s nulovým součtem. Zisky jednoho jsou zároveň ztrátou druhého. Co jeden vydělá, druhý prodělá. Na derivátech lze vydělávat. Může se vám povést jeden obchod nebo pár obchodů. Není to o znalostech, může to být o štěstí. Na derivátech se dá vydělávat i dlouhodobě. Musíte ale být lepší než vaši protihráči. A vaši protihráči svoji hru berou velmi vážně. Jsou to tradeři z bank nebo fondů. Věnují tomu spoustu času, prostředků, vzdělání, týmové práce… Pokud jste si jen přečetli, že vydělávat na derivátech je lehké a zlákala vás reklama, zapomeňte na to. Stanete se snadnou kořistí.
Mariáš a obchody s deriváty jsou hrou s nulovým součtem jen přibližně. Přesněji, je to hra se záporným součtem. Existuje jeden člověk, který na vaší hře vydělá. Je to ten, kdo vám dal letáček „Mariášem k milionům v 10 krocích“, nosí vám pivo a povzbuzuje vás ve hře. Když se vám daří tak vás plácá po zádech a říká: „Vidíte, jak to funguje“. A pokud se nedaří, tak říká: „To chce trpělivost, hlavně to nevzdat, o půlnoci se karta obrací.“ Na konci večera vás zkasíruje o útratu. Je mu jedno, jestli jste nakonec vydělali. Důležité pro něj je, jak dlouho jste tam seděli a hráli.
I derivátové trhy mají svého „hospodského“, který vás naláká, nabízí se jako učitel, povzbuzuje k další hře a přitom vás postupně kasíruje. A je mu jedno, jestli se vám daří nebo ne.
Mariáš nebo deriváty můžete zkusit pro zábavu a radost ze hry. V případě mariáše vás to bude stát pár korun, v případě derivátů to bude dražší. Jako způsob vydělávání peněz to zkuste jen v případě, že budete lepší než protihráči. U mariáše protihráče znáte a nejspíše budou na podobné úrovni jako vy. Na derivátovém trhu se setkáte s profesionály, kteří tomu věnovali podstatnou část své pracovní doby.
Článek byl publikován 17. 1. 2017
Petr Syrový