Akciové trhy se blíží k rekordům. Nejspíše se budou objevovat články, které budou říkat: „Akcie jsou na rekordu, musí spadnout“. Tak to ale není. Akcie nepadají proto, že se dostaly na rekordní hodnoty.
Jakmile akcie dosahují rekordních hodnot, mezi investory a poradci převládá nálada, že z vrcholu vede jediná cesta, a to je cesta dolů.
Rekord trhů se ale nerovná vrchol trhu. Rozlišujme mezi těmito pojmy.
O vrcholu trhu hovoříme v okamžiku, kdy už je po bitvě a můžeme být konečně generálem. Vidíme, kdy trh dosáhl vrcholu, z kterého začal padat dolů. Máme potvrzeno, že v dané datum šlo skutečně o nejvyšší hodnotu v daném čase a pak přišel pokles.
Často máme před očima vrcholy trhů z doby internetové bubliny v roce 2000, nebo nemovitostní krize 2008, případně poslední vrchol před koronavirem z 2/2020.
Pokud ale trh dosáhne maxima, nevíme, kam se v příštích letech pohne. Vždy může jít dvěma směry: nahoru i dolů. A v minulosti to také často dělal. Jak je vidět z následující tabulky:
Výnosy akciového trhu po dosažení rekordu (hodnoty, kde v minulosti nikdy nebyl) a výnosy bez ohledu na cenu.
Zdroj: index MSCI ACWI, měsíční data od roku 1987
Po zainvestování dosáhly akciové trhy v horizontu 1 roku zisku v 75 % případů. Pokud jsme investovali na rekordu, bylo růstových let dokonce 80 %. Zde je vidět, že neplatí, že by akciové trhy po dosažení rekordu musely nutně klesat. Většinou to ani nedělají, většinou rostou.
Průměrný výnos, kterého akciové trhy po dosažení rekordu v minulosti dosáhly, byl 8,8 % p.a. To není daleko od typického dlouhodobého růstu akciových trhů, které je cca 10 % p.a. K průměrnému výnosu je potřeba dodat, že průměr je hezké číslo, ale že v minulosti byl výnos mezi -29 % a +28 %. Počítejme tedy s oběma scénáři: s růstem i poklesem. Růst je sice pravděpodobnější, ale nespoléhejme na něj.
Petr Syrový
Článek zveřejněn dne 11. 11. 2020
P.S.
Všimli jste si, že webináře od KFP online ZDARMA jsou ZPĚT?
Dalším tématem je STRATEGICKÁ ALOKACE, 12. 11. 2020 od 9:00 do 10:30.
Registrace ZDE.