Často slýcháme debaty mezi poradci, jestli používat měnově zajištěné nebo měnově nezajištěné investice. Pokusíme se přispět dalšími pohledy do této diskuse:
- Kolik stálo měnové zajištění u konkrétního fondu v posledních 10ti letech
- Jestli měnové zajištění snížilo riziko investice
- Jak vypadá měnová diverzifikace portfolia, z kterého se vyplácí renta.
Měnové zajištění bylo drahé, snižovalo výnos
Investoři zpravidla stojí před volbou:
- Koupit si fond v cizí měně, měnově ho nezajišťovat a strpět měnové riziko.
- Koupit si zajištěnou třídu fondu do CZK a být před měnovým rizikem chráněni.
Měnově zajištěné fondy už mají dost dlouhou tradici na to, abychom se mohli podívat na to, která varianta byla „lepší“. Slovo „lepší“ musíme chápat z investičního hlediska, tedy vyšší výnos nebo nižší riziko. Samozřejmě mapujeme minulost, neznáme budoucnost. Pro porovnání jsme si zvolili fondy od Amundi (Amundi Funds US Pioneer Fund). Jednou jsme ho koupili v USD a jednou v CZK. A porovnáváme výnosy z pohledu korunového investora. Tedy v CZK.
Je vidět, že výnosy se od sebe lišily. V některých dobách posilující dolar pomáhal třídě, která je v USD. Jiny jí škodil.
Celkové korunové výnosy byly:
Rozdíl ve výnosech po skoro 11 letech je 2,2 % p.a. Tento rozdíl ale není vysvětlitelný posílením dolaru, jak by se mohlo zdát. Posílení dolaru za to nemůže! Dolar za celou dobu skoro neposílil.
Pokračování článku je k dispozici pouze pro členy KFP online klubu. Celé znění článku najdete v uzamčené členské sekci KFP online klubu.
Petr Syrový
Článek zveřejněn v dubnu 2021
P.S.: Dubnový webinář KFP online klubu je na téma „Novinky v penzijních schématech“. Ty nejpodstatnější změny nám představí Jan Grufík, který se na tuto oblast specializuje. Na jeho pozvánku se můžete podívat ZDE